Gå til hovedindhold

Kor

Find kontaktinformationer på kor i Aabenraa Kommune.

Indhold

    Bassekoret
    Poul Stenderup
    M: 40 98 99 79
    E: ps@brage.dk

    Damekoret Ekko
    Bodil Gormsen
    T:
    E: bodil.gormsen@hkolstrupskole.dk

    Fladhøjkoret
    Jytte Ravn Jensen
    T: 61 27 74 18
    E: froekenjytte@webspeed.dk

    Fyraftenskoret v/ Hellevad Kirke
    Elsebeth Klara-Sofie Birkblad
    M: 
    E:

    Frøslev Sangforening
    Hans Petersen
    T: 74 67 56 77
    E: oz1vw@bbsyd.dk

    Lungekoret "Pusterummet"
    Ina Juhl
    T: 30 91 41 83
    E: ina.juhl@outlook.dk
    www.lunge.dk

    Nordschlewigsche Musikvereinigung
    Anne-Dorte Schmidt
    T: 23 23 19 51 
    E: ads@mail.tele.dk

    Susanne Heigold
    T: 24 95 07 36
    E: heigold@bdn.dk 
    www.musikvereinigung.dk

    Padborg Sangkor
    Birgit Reimers
    M: 60 94 89 99
    E: reimers777@gmail.com

    Rytmebaks
    Bente Junk
    T: 2467 7455
    E: Bente.junk@youmail.dk
     www.rytmebaks.dk

    Sct. Jørgens Kirkes Pigekor*
    Thomas Bach Madsen
    Tlf. 22 28 21 95
    E-mail:
    tbma@km.dk
    www.folkekirkenaabenraa.dk

    Sct. Nicolai Cantori
    Thomas Bach Madsen
    Tlf. 22 28 21 95
    E-mail:
    tbma@km.dk

    Juniorkor ved Høje Kolstrup Kirke*
    Thomas Bach Madsen
    Tlf. 22 28 21 95
    E-mail: tbma@km.dk
    Høje Kolstrup Kirke - kor

    Sognekorene v/ Tinglev Kirke *
    Doris Sommerlund
    T: 3062 5601
    E: dorissommer12@hotmail.com

    Solstrålerne (Landsforeningen LEV)
    Kirsten Clausen
    E: k.clausen@clausen.mail.dk

    Sønderjysk Folkekor
    Niels Bjørn Lendal
    T: 74 63 05 93 M: 51 35 55 20
    E: lendal@nypost.dk

    Tinglev Sangkor
    Lis Elkjær Siebert
    T: 51 30 09 61
    E: liseiksiebert@dlgtele.dk

    Aabenraa Gospel Family
    Gospelspirer v/ Sannah Nygaard og Sisse Callesen *
    T: 3020 1432
    E: linde_nygaard@essbredbaand.dk

    - GospelRoots v/ Torben Callesen*
    - GospelTeens v/ Torben Callesen*
    - GospelOaks v/ Torben Callesen

    T: 61614389 
    E: kontakt@gospelfamily.dk
    www.gospelfamily.dk

    Aabenraa Shantykor
    Leif Kenrad
    T: 74 63 01 01
    E: mail@shantykor.dk
     www.shantykor.dk

    Åbenrock
    Ulla Hansen
    T: 21 48 11 70
    E: aabenraa.kor@gmail.com
    www.aabenrock.dk

    Børne- og ungdomskort er markeret med *